HAKKIMIZDA

PIANTE 2006 yılında İstanbul’da multidisipliner bir tasarım ve uygulama firması olarak kuruldu.  1996 yılından itibaren kazandığımız tüm deneyim ve enerjimizi peyzaj proje ve uygulamaları, kentsel tasarım, çevre düzenleme, peyzaj altyapı uygulamaları gibi geniş bir çeşitlilikteki işlerimizde kullanmaktayız. Yurt dışı ve yurt içinde kurumsal veya bireysel birçok projeye imza atmaktayız.

Piante Peyzaj olarak, peyzaj proje ve uygulamalarında başarılı çözümlerin üretilmesi için verimli yaratıcılık, etkili planlama ve kaliteli uygulamanın gerekliliğine inanıyoruz. Vizyonumuz çağdaş ve öncü peyzaj projeleri tasarlarken müşterilerimiz kadar bizleri de tatmin edecek mimari başarıya ulaşmaktır. Amacımız deneyimli ekiplerimizle sürdürülebilir proje ve uygulamalar üretmektir.

ABOUT US

PIANTE is a multi-disciplinary design firm established in 2006 ,İstanbul.

We apply our collective expertise in urban design, environmental planning, sustainable infrastructure, and landscape architecture to a wide range of private and public sector projects throughout Turkiye and internationally.

Our vision is to design and produce contemporary and avant garde projects finalizing with architectural satisfaction to our clients and to us own. Our goal is to reach absolute client satisfaction by working in cooperation withour experienced staff. What we believe is producing solutions to lansdcape projects could only be possible with effective planning,efficient imagination and finally high quality application effort.

Our portfolio of completed works bridges both conceptual master planning projects and built works, with
a diverse range of scales and complexity. We design environments, public places, graphics, and
planning solutions which embody a common philosophy of strong, simple design that responds to the
unique cultural and environmental processes of each project.

We service our clients starting from planning and design process to full-scaled implementation. We work in cooperation with worldwide manufacturers of plant and landscape elements. We achieve the final implementation with our fully experienced application staff inland and outland.